Modrá

20 mar

Farba vody,  mora,  hlbín a diaľok,  nekonečna a priezračného neba.  Je to studená  farba, ktorej pôsobenie v interiéri nevyhovuje každému.  Napriek tomu je mojím jednoznačným favoritom.  Nádherná  modrá,  so všetkými jej odtieňmi a nuansami.  Od  nežnej  nezábudkovej  svetlej  cez  blankytnú  farbu  letnej oblohy  k  hlbokým     tónom  temnej  noci  až  po moju srdcovku tyrkysovú a  končiac  chladivou  mätovou.

Pôsobí osviežujúco a elegantne. Symbolizuje pokoj a harmóniu. Vyvoláva pocit kľudu a preto sa hodí tam, kde je nutné sústrediť sa a premýšľať alebo do miestností na čítanie a odpočinok  (pracovne, spálne). Svetlé odtiene modrej opticky zväčšujú miestnosť, odľahčia ju a prevzdušnia. Naopak tmavé a sýte odtiene pôsobia ťažko. Modrá podporuje vyváženosť a umiernenosť a stáva sa tak cennou pomocou pre stresovaných a nepokojných ľudí.

Ako doplnková farba k modrej je najlepšia oranžová, červená alebo žltá, ktorá izbu oživí a preteplí. Modrá je ideálna do priestoru, kde potrebujeme vyvolať pocit čistoty. Používa sa hlavne na rozšírenie priestoru, ale nemala by byť v interiéri dominantná.

Informácie z internetu
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: